Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Stres Stop: Człowiek Pawłowa

Stres Stop: Człowiek Pawłowa - 4.1 out of 5 based on 13 votes
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)
gry do pobrania
Iwan Pawłow znany jest z wielu swoich odkryć, jednak najsłynniejsze z nich jest niewątpliwie badanie nad warunkowaniem reakcji za pomocą wybranych bodźców.

Słynny Pies Pawłowa początkowo ślinił się przy podawaniu posiłku, jednak kiedy każdą kolejną miskę poprzedzał dzwonek - psiakowi szybko ślinka zaczynała cieknąć na sam, znany mu już świetnie, dźwięk. Niezależnie od tego, czy towarzyszyła mu pełna miska.

Być może nie mamy szczególnej ochoty identyfikować się z tym eksperymentem, jednak jego rezultaty można z powodzeniem wykorzystać w codziennym życiu dla, przykładowo, radzenia sobie ze stresem.

We współczesnym świecie i w odniesieniu do ludzi zamiast “odruchu Pawłowa” funkcjonuje pojęcie “kotwicy”. Zasada działania jest jednak dokładnie ta sama: wybierasz sobie jakiś ruch czy przedmiot, a następnie wiążesz go psychicznie z określonym stanem emocjonalnym.

Może to być coś tak prostego, jak złapanie się za mały palec u dłoni. Chodzi jedynie o to, żeby umysł skojarzył sobie ten ruch z określonym stanem emocjonalnym. Spróbuj od czegoś prostego: kiedy akurat jesteś wesoły, szczęśliwy, szczególnie z czegoś zadowolony, i ogólnie jest ci przyjemnie - złap się za mały palec. Podobnie następnym razem, i następnym, i kolejnym… Powygłupiaj się trochę trzymając się za palec, spróbuj bez puszczania go napić się herbaty czy zapiąć koszulę - bodziec będzie skuteczniejszy, jeśli go sobie trochę “spersonalizujesz”.

Po jakimś czasie sam odruch łapania się za mały palec będzie przywoływał u ciebie wspomnienie tych przyjemnych stanów, a przez to bez większego wysiłku poprawi ci błyskawicznie samopoczucie.

Źródło: vbeta.pl

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: