Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Poradnik skutecznego używania mopa - Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro (STYJ02YM/STYTJ02YM)

Poradnik skutecznego używania mopa - Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro (STYJ02YM/STYTJ02YM) - 4.3 out of 5 based on 9 votes
1 1 1 1 1 Ocena 4.33 (9 głosy)

Po tym jak jeden z największych polskich sklepów nakręcił filmik reklamujący Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, w którym kobieca dłoń nalewa wodę do pojemnika umieszczonego bezpośrednio w robocie (!), co grozi bardzo łatwym zalaniem elektroniki robota, narodził się pomysł napisania krótkiego poradnika, jak to robić POPRAWNIE i mopować podłogi SKUTECZNIE.

 

Na początek rzeczy, których NIE należy robić:

- nigdy (!), przenigdy nie wlewaj do zbiornika niczego innego niż wody (to główny problem uszkodzeń robota, typu uszkodzenie kół, uszkodzenie czujników odpowiedzialnych za wykrywanie pojemników i zasilanie pojemnika na wodę),

- płyny specjalnie produkowane dla robotów typu popularny "Blue Star" też się pienią oraz rozpuszczają klej zbiornika, a więc nie nadają się do użycia -> j.w.,

- nigdy nie myj zbiornika 2w1 wodą: spowoduje to dostanie się wody przez boczny odpowietrznik do pompy powietrznej i jej zepsucie, czyść go tylko zwilżoną szmatką

- nigdy nie obracaj i nie przechylaj robota z zamontowanym zbiornikiem na wodę (może to spowodować zalanie robota wodą),

- zawsze staraj się, aby filtr zbiornika na wodę był czysty (inaczej stawia on zwiększony opór ssania i powietrze może być zasysane nie ze zbiornika, a z komory w której jest zbiornik wraz z wodą, wtedy woda dostanie się do wnętrza robota i uszkodzi go).

Praktyczna instrukcja używania mopa Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro:

Wskazówki dotyczą używania pojemnika 2 w 1, czyli pojemnika służącego do jednoczesnego mopowania i odkurzania. Istnieje możliwość dokupienia samego pojemnika na wodę, jednak nie widzimy jakiegokolwiek sensu go posiadania, o tym na końcu poradnika (pewnie dlatego też producent przestał dodawać go do wyposażenia standardowego).

1. W pierwszej kolejności napełniamy zbiornik na wodę, dzięki czemu, jeżeli przy napełnianiu zbiornika oblejemy go wodą, to możemy go wytrzeć jeszcze suchym mopem :]

2. Zbiornik na wodę, napełniamy ciepłą wodą pod kranem (nie gorącą, i tylko i wyłącznie wodą!), uważając przy tym, żeby nie zmoczyć samego filtra i całego zbiornika. Nalewanie do zbiornika płynu do mycia podłóg lub innych środków spowoduje nadmierne pienienie się wody i zasysanie jej do wnętrza robota, gdzie zostanie uszkodzona elektronika. Ocet powoduje rozszczelnienie zbiornika na wodę (jest klejony) i korodowanie pompki wody wbudowanej w zbiornik.

3. Wodę nalewamy do pełna, pod sam korek, dzięki czemu po zamknięciu gumowym korkiem, woda nie będzie kapała z dysz dozujących wodę, nawet pod obróceniu prostopadle zbiornika do góry nogami.

4. Przed założeniem mopa na tackę, którą zakłada się pod robota, należy zwilżyć mopa ciepłą wodą, dzięki czemu łatwiej zakłada się go, a przede wszystkim już od samego początku równomiernie jest rozprowadzana woda po całym mopie.

5. Zakładając mopa należy upewnić się, że nie naciągnęliśmy go na tackę zbyt mocno, tak, aby otwory przez które dozuje się woda z dysz zbiornika nie były zasłonięte.

mop tak nie

6. Należy zwrócić też uwagę, czy mop jest założony równomiernie, bez zagięć itp. dzięki temu będzie dobrze przylegał do podłogi i równomiernie mył wodę.

7. Po założeniu mopa na tackę, można polać go kilkoma kroplami swojego ulubionego środka do mycia podłóg. Użycie zbyt dużej ilości środka spowoduje efekt odwrotny do zamierzonego, do mopa nie będzie czepiał się brud, a na podłodze będzie widać brudne smugi, więc kilka kropel w zupełności wystarczy (jeszcze można je rozprowadzić ręką równomiernie po mopie).. 

8. Po mopowaniu, gdy robot zakończy pracę i wróci do stacji ładującej, należy wyjąć tackę  z mopem i zbiornik na wodę. Woda nie leci stale pod robota po zakończonym myciu (chyba, że zbiornik jest uszkodzony lub został niepoprawnie napełniony wodą - pkt. 3), tak jak to ma miejsce w starszych rozwiązaniach bez elektronicznej pompki dozującej wodę, dlatego nie jest potrzebne zabezpieczanie powierzchni pod bazą ładującą (tak jak to ma miejsce np. przy Roborocku S50, gdzie woda leci stale). Ale nie należy zostawiać też mopa po skończonym mopowaniu na kilka dni, gdyż sama parująca woda z wilgotnego mopa, też po dłuższym czasie może uszkodzić elektronikę robota.

8. Zbiornika na wodę nie należy nigdy myć wodą, gdyż spowoduje to zalanie wbudowanego silniczka pompki przez mały otwór z boku (w drugiej wersji zbiornika, służy do odpowietrzania i pobierania powietrza przez pompkę, w trzeciej wersji zbiornika otwór ten znajduje się koło korka wlewu wody), co w konsekwencji spowoduje skorodowanie jej. Zbiornik można przetrzeć wilgotną szmatką i to w zupełności wystarczy.

 

Ogólne uwagi praktyczne:

- Szmatkę mopa można prać ręcznie pod kranem lub w pralce.

- Aby skutecznie utrzymywać czystą podłogę należy mopować i odkurzać nie rzadziej niż 1 raz na 2 dni, a najlepiej codziennie. Rzadsze mopowanie po prostu się nie sprawdzi i będzie mało wydajne.

- Jeden mop starcza według instrukcji na 20 min. mopowania. W praktyce polecamy dokupić dodatkowe mopy na zmianę i używać jednego mopa na maks. 45 min mopowania, przy codziennym mopowaniu, czyli jest to ok. 30m2 powierzchni. Jeżeli stopień zabrudzenia podłogi jest większy, to należy wymieniać mopa częściej, np. co 30min./20m2. Przy brudniejszej podłodze, np. w łazience można wybrać opcję w aplikacji robota, aby dane pomieszczenie mopował dwukrotnie i/lub zwiększyć ilość dozowanej wody.

- Robot ten posiada obecnie najwydajniejszy system mopowania algorytmem w jodełkę (Y) i tą opcję należy używać (opcję przestawia się w aplikacji), choć trwa dłużej i zużywa się więcej baterii, to oczywiście daje najlepszy efekt czyszczenia.

- Poprawne używanie tego robota wraz z systemem mopującym jest w stanie niemal całkowicie zastąpić tradycyjny odkurzacz i mopa z wiadrem, a te przedmioty zostawić tylko dla wyjątkowych sytuacji, np. dla miejsc, gdzie robot nie jest w stanie wjechać. Świetnie sprawdza się szczególnie w sytuacjach z małymi dziećmi czołgającymi się codziennie po podłodze :)

- W listopadzie 2020 roku pojawiła się w sprzedaży ulepszona, trzecia wersja zbiornika 2w1, która zamiast pompki powietrznej ma wbudowaną pompkę wodną (tak wygląda na allegro), dzięki czemu precyzyjniej dozuje wodę i nie jest narażona na tak częste awarie jak poprzednia wersja. Możemy poznać ją po tym, że korek wlewu wody został przeniesiony na drugą stronę zbiornika i jest przesunięty do jego rogu. Trzecia wersja zbiornika niestety nie jest w tej chwili kompatybilna z globalną/europejską wersją robota Xiaomi Mop Pro (ze względu na stary soft tego robota, robot nie rozpoznaje poprawnie pojemnika).

- W sprzedaży jest również zbiornik tylko na wodę, mopowanie bez równoczesnego odkurzania (tak wygląda na allegro), jednak jest on mało praktyczny w użyciu i nie polecamy wydawać pieniędzy na jego zakup. Przez użyciem mopowania i tak należy najpierw odkurzyć, więc cały proces zajmie prawie 2x więcej czasu.

xiaomi water tank

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: