Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Poradnik skutecznego używania mopa - Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro (STYJ02YM/STYTJ02YM)

Poradnik skutecznego używania mopa - Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro (STYJ02YM/STYTJ02YM) - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)

Po tym jak jeden z największych polskich sklepów nakręcił filmik reklamujący. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, w którym kobieca dłoń nalewa wodę do pojemnika umieszczonego w robocie, co grozi bardzo łatwym zalaniem elektroniki robota, narodził się pomysł napisania krótkiego poradnika, jak TO robić poprawnie i mopować podłogi SKUTECZNIE.

Praktyczna instrukcja używania mopa Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro:

Wskazówki dotyczą używania pojemnika 2 w 1, czyli pojemnika służącego do jednoczesnego mopowania i odkurzania. Istnieje możliwość dokupienia samego pojemnika na wodę, jednak nie widzimy jakiegokolwiek sensu go posiadania (pewnie dlatego też producent przestał dodawać go do wyposażenia standardowego).

1. Przed założeniem mopa na tackę, którą zakłada się pod robota, należy zwilżyć mopa ciepłą wodą, dzięki czemu łatwiej się on zakłada, a przede wszystkim już od samego początku równomiernie jest rozprowadzana woda po mopie.

2. Zakładając mopa należy upewnić się, że nie założyliśmy go na tackę zbyt mocno, tak, aby otwory przez które dozuje się woda z dysz zbiornika na wodę nie były zasłonięte (zdjęcie powyżej). Należy zwrócić też uwagę, czy jest on założony równomiernie, bez zagięć itp. dzięki temu będzie dobrze przylegał do podłogi.

3. Po założeniu mopa na tackę, można polać go kilkoma kroplami swojego ulubionego środka do mycia podłóg. Użycie zbyt dużej ilości środka spowoduje efekt odwrotny do zamierzonego, nadmierne pienienie się spowoduje, że do mopa nie będzie czepiał się brud, a na podłodze będzie widać brudne smugi, więc kilka kropel w zupełności wystarczy (można je jeszcze ręką rozprowadzić równomiernie po mopie).

4. Zbiornik na wodę, napełniamy ciepłą wodą (nie gorącą, i tylko i wyłącznie wodą!) pod kranem, uważając przy tym, żeby nie zmoczyć samego filtra i zbyt mocno całego zbiornika. Nalewanie do zbiornika płynu do mycia podłóg lub innych środków spowoduje nadmierne pienienie się wody i wnikanie jej do wnętrza robota, gdzie zostanie uszkodzona elektronika, ocet powoduje rozszczelnienie zbiornika na wodę (jest klejony) i korodowanie pompki wody wbudowanej w zbiornik.

5. Wodę nalewamy do pełna, pod sam korek, dzięki czemu po zamknięciu gumowym korkiem woda nie będzie kapała z dysz dozujących wodę, nawet pod obróceniu prostopadle zbiornika do góry nogami.

6. Po mopowaniu, gdy robot zakończy pracę i wróci do stacji ładującej, należy wyjąć tackę  z mopem i zbiornik na wodę. Woda nie leci stale pod robota po zakończonym myciu (chyba, że zbiornik został niepoprawnie napełniony wodą - pkt. 5) tak jak to ma miejsce w starszych rozwiązaniach bez dodatkowej pompki dozującej wodę, dlatego nie jest potrzebne zabezpieczanie powierzchni pod bazą ładującą (tak jak to ma miejsce np. przy Roborocku S50, gdzie woda leci stale). Ale nie należy zostawiać też mopa po skończonym mopowaniu na kilka dni, gdyż sama parująca woda z wilgotnego mopa, też po dłuższym czasie może uszkodzić elektronikę robota.

7. Zbiornika na wodę nie należy nigdy myć wodą, gdyż spowoduje to zalanie wbudowanego silniczka pompki przez mały otwór z boku (służy do odpowietrzania i pobierania powietrza przez pompkę), co w konsekwencji spowoduje skorodowanie jej. Zbiornik można przetrzeć wilgotną szmatką i to w zupełności wystarczy.

8. Szmatkę mopa można prać ręcznie pod kranem lub w pralce.

9. Aby skutecznie utrzymywać czystą podłogę należy mopować i odkurzać nie rzadziej niż 1 raz na 2 dni, a najlepiej codziennie. Rzadsze mopowanie po prostu się nie sprawdzi i będzie mało wydajne.

10. Jeden mop starcza według instrukcji na 20 min. mopowania. W praktyce polecamy dokupić dodatkowe mopy na zmianę i używać jednego mopa na 45 min mopowania, przy codziennym mopowaniu, czyli jest to ok. 30m2 powierzchni. Jeżeli stopień zabrudzenia podłogi jest większy, to należy wymieniać mopa częściej, np. co 30min./20m2. Przy brudniejszej podłodze, np. w łazience można wybrać opcję w aplikacji robota, aby dane pomieszczenie mopował dwukrotnie i/lub zwiększyć ilość dozowanej wody.

11. Robot ten posiada obecnie najwydajniejszy system mopowania algorytmem w jodełkę (Y) i tą opcję należy używać (opcję przestawia się w aplikacji), choć trwa dłużej i zużywa się więcej baterii, to oczywiście jest najlepszy efekt.

Poprawne używanie tego robota wraz z systemem mopującym jest w stanie całkowicie zastąpić tradycyjny odkurzacz i mopa z wiadrem, a te przedmioty zostawić tylko dla wyjątkowych sytuacji, np. dla miejsc, gdzie robot nie jest w stanie wjechać. Świetnie sprawdza się szczególnie w sytuacjach z małymi dziećmi czołgającymi się codziennie po podłodze :)

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: