Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 4L - kompendium wiedzy

Nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 4L - kompendium wiedzy - 5.0 out of 5 based on 4 votes
1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4 głosy)

Opis i praktyczne wskazówki nt. używania nawilżacza powietrza Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 4L.

xiaomi smartmi pure evaporative air humidifier 01

Czy ten nawilżacz jest bezpieczny?

Tak, gdyż jest to nawilżacz ewaporacyjny, który wykorzystuje naturalne zjawisko parowania wody, dzięki czemu jest bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także nie zostawia białych osadów na meblach i nie wytwarza mgiełki. W przeciwieństwie do nawilżaczy typu sonicznego/ultradźwiękowego, które podgrzewają wodę w celu przyspieszenia jej parowania, przez co na meblach osadza się biały pył pochodzący z wody, a podgrzane cząsteczki wody krążą w powietrzu i zawierają wszystkie "brudy", które były w zbiorniku i samej wodzie, a następnie trafiają one do naszych płuc. Woda parująca w naturalny sposób z nawilżacza ewaporacyjnego nie zawiera tych "brudów", gdyż pozostaje on w zbiorniku na dnie. Dlatego w wielu krajach (np. USA) odradzane jest używanie nawilżaczy sonicznych/ultradźwiękowych, gdyż są szkodliwe dla zdrowia.

Jak zbudowany jest nawilżacz?

Nawilżacz składa się z dwóch części: górnej pokrywy i dolnego zbiornika. W dolnej części znajduje się zbiornik na wodę (4L), w którym obracają się ciasno ułożone talerze z tworzywa sztucznego. Talerze obracają się na "pałąku" i są rozbieralne. W jednej ze ścianek bocznych dolnej części znajduje się czujnik poziomu wody, u dołu są również otwory bezpieczeństwa, które spuszczają wodę, jeżeli dolna część zostanie przechylona lub zostanie wlana zbyt duża ilość wody poza dozwolony poziom, zabezpieczając w ten sposób przed zalaniem górnej pokrywy, w której znajduje się wentylator, elektronika i całe zasilanie urządzenia. Kabel zasilający jest na stałe przytwierdzony do górnej pokrywy, centralnie z tyłu.

Jakiej wody używać do nawilżacza ewaporacyjnego?

Można używać dowolnej wody, nie będzie ona szkodliwa dla zdrowia w nawilżaczu ewaporacyjnym. Natomiast warto stosować przynajmniej wodę przefiltrowaną prostym filtrem dzbankowym (typu "brita"), wtedy rzadziej będziemy musieli czyścić zbiornik nawilżacza i talerze.

Jak uzupełnia się wodę?

Wodę wlewa się bez otwierania urządzenia, bezpośrednio przez otwór w górnej części, a poziom wody jest sygnalizowany poprzez 5 diod LED znajdujące się na górnej pokrywie. Gdy poziom wody osiąga maksymalny stan zaczynają wszystkie migać. A gdy przelejemy, to woda zacznie się od dołu wylewać na podłogę.

Jak steruje się nawilżaczem?

Nawilżacz można sterować ręcznie za pomocą przycisków na obudowie oraz za pomocą aplikacji Xiaomi Mi Home na smartfona (Android, iOS) z dowolnego miejsca na świecie. Na obudowie znajdują się 2 przyciski: przycisk od sterowania jasnością podświetlenia diod LED wskazujących poziom wody oraz jasnością diod wskazujących tryb pracy urządzenia, drugi przycisk to przycisk służący do włączenia/wyłączenia nawilżacza i przełączający tryb pracy (trybu to: auto i 3 prędkości pracy).

Ile kosztują filtry?

Nawilżacz nie posiada filtrów, więc odpada wysoki koszt wymiany filtrów, jak w innych nawilżaczach, szczególnie tych firmy na Sh...

Jak wydajny jest ten nawilżacz?

Nawilżacz ma wydajność 240ml/h, co umożliwia opróżnienie całego zbiornika wody 4l w ok. 16h, tyle podaje producent i tyle potwierdzamy, że jest w praktyce w trybie 3. W zimie przy wilgotności poniżej 40% umożliwia to utrzymanie wilgotności powyżej 50% w średniej wielkości pokoju z poprawną wentylacją. Nawilżacze soniczne/ultradźwiękowe dla porównania są zazwyczaj 2x wydajniejsze, ale jak już wspomnieliśmy szkodliwe dla zdrowia.

Czy będzie on wystarczający dla mnie?

Wilgotność zależy od bardzo wielu czynników, takich jak stopień wentylacji pomieszczenia, jego wielkość, panującej temperatury, ilości roślin, ilości mebli (drewno pochłania wilgoć), miejsce ustawienia nawilżacza, liczby osób w pomieszczeniu... i wielu innych zmiennych. Więc bez określenia tych parametrów nie jest możliwa odpowiedź na to pytanie.

W jakich trybach pracuje nawilżacz?

Nawilżacz może pracować w trybie Auto, w którym sam dobiera prędkość pracy w zależności od temperatury i wilgotności oraz ręcznie można wybrać jedną z 3 prędkości pracy. Jest też opcja bardzo zaawansowanej Automatyzacji, o której napiszemy w następnych pytaniach. 

Jakie czujniki posiada nawilżacz?

Posiada czujnik temperatury i wilgotności, które stale monitorują powietrze, niezależnie czy nawilżacz jest włączony, czy też nie. Nawilżacz nie posiada wyświetlacza, więc odczyt tych parametrów jest możliwy w aplikacji Xiaomi Mi Home. W porównaniu do profesjonalnej stacji pogodowej odczyt temperatury jest dość dokładny, a wilgotność w niektórych zakresach wilgotności jest zawyżana o ok. 5%. Jest też czujnik pokazujący aktualny poziom wody w aplikacji (w %).

Co umożliwia aplikacja Xiaomi Mi Home?

Aplikacja Xiaomi Mi Home umożliwia sterowanie nawilżaczem z dowolnego miejsca na świecie, odczyt aktualnej temperatury i wilgotności oraz odczyt stanu wody w zbiorniku (%). Poza tym umożliwia włączenie/wyłączenie oraz ręczną zmianę trybów pracy (Auto lub prędkość 1-3). Ponad to można włączyć/wyłączyć podświetlenie przycisków na obudowie urządzenia, można włączać/wyłączać dźwięki przycisków obudowy, a także włączyć "kontrolę rodzicielską", dzięki której nie będzie możliwe używanie przycisków na obudowie przez nasze dzieci. Jedną z ważniejszych opcji jest możliwość włączania i wyłączania automatycznie urządzenia w danych godzinach, osobno dla każdego dnia tygodnia, a także ustawianie bardzo zaawansowanych reguła Automatyzacji, o których w następnych pytaniach. Dodatkowo można włączyć komunikaty o nieprawidłowej pracy urządzenia. Można też ustawić strefę czasową, a także aktualizować firmware nawilżacza. Jest też tajemnicza opcja "Drying mode", która została opisana w następnym pytaniu.

Do czego służy opcja "Drying Mode"?

Opcja "Drying Mode" jest dość lakonicznie przetłumaczona, tak słabo, że praktycznie nie znajdziecie informacji w necie do czego konkretnie służy :] A jest to opcja po włączeniu której, gdy poziom wody spadnie niemal do 0%, to urządzenie nie wyłączy się tak jak to ma miejsce normalnie, ale będzie pracować jeszcze przez dokładnie 8h w celu całkowitego osuszenia zbiornika. W założeniu opcja ta ma zapobiegać powstawaniu na dnie zbiornika pleśni itp. Jednak my polecamy, żeby była wyłączona, gdyż z praktyki wynika, że po kilku dniach zbiornik i tak trzeba wyczyścić i opcja ta niczego nie zapobiegnie, a tylko niepotrzebnie urządzenie pracuje z opróżnionym zbiornikiem.

Do czego służy Automatyzacja?

Automatyzacja służy do zaawansowanej kontroli pracy nawilżacza na podstawie określony warunków i/lub pracy innych urządzeń połączonych z nawilżaczem. Automatyzacja to konfiguracja tzw. Scen. Sceny standardowo składają się z warunku JEŻELI (IF) po spełnieniu którego może zostać wykonana określona czynność w warunku TO (THEN). Przykładowo: można ustawić warunek, że jeżeli wilgotność spadnie poniżej 30% ma włączyć się nawilżacz i przełączyć w najwyższy 3 tryb pracy, albo żeby nawilżacz wyłączył się gdy wilgotność osiągnie poziom 60%. Warunki można łączyć, dzięki czemu można tworzyć jeszcze bardziej zaawansowane sceny, w których jeżeli wilgotność osiągnie poziom 50% i temperatura wyniesie 26 st. to nawilżacz ma się wyłączyć. Dodatkowo jeżeli posiadamy inne urządzenia firmy Xiaomi np. kamerkę, czy czujnik otwarcia okna, to można utworzyć scenę dzięki której nawilżacz może się wyłączyć po otwarciu okna, lub też włączyć po tym gdy kamerka wykryje ruch. Jeżeli nie odpowiada nam czujnik temp. i wilgotności w nawilżaczu, to można zastosować czujnik zewnętrzny Xiaomi i na podstawie odczytów z niego robić warunki (wtedy możemy sterować wilgotnością, co 1%, a nie jak za pomocą wbudowanego w nawilżacz co 10%), a dodatkowo zyskamy historię temperatur i wilgotności. Możliwości jest bardzo wiele i ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz... liczba posiadanego sprzętu Xiaomi ;)

Jak często i w jaki sposób czyścić nawilżacz?

Częstotliwość czyszczenia: dolną część raz w tygodniu przy ciągłym używaniu, również talerze raz w tygodniu opłukiwanie pod kranem/prysznicem, dokładniej talerze po rozkręceniu raz na ok. 3-4 tygodnie. Najlepiej jest, aby przed każdym napełnieniem zbiornika przepłukać go wodą i np. wytrzeć gąbką z płynem do mycia naczyń, taki zabieg wystarczy, aby utrzymać go w czystości.
Górną część pod żadnym pozorem nie należy czyścić pod kranem itp. należy ją wyłącznie czyścić delikatnie zwilżoną szmatką, gdyż znajduje się w niej elektronika, która może ulec uszkodzeniu po zalaniu.
Dolną część możemy myć pod bieżącą wodą, najwygodniej przecierając gąbką do mycia naczyń wraz z płynem, jest to szybki i wygodny sposób, a najważniejsze - skuteczny.
Talerze również raz w tygodniu opłukać pod bieżącą wodą bez rozkręcania, a raz na 3-4 tygodnie rozkręcić i umyć płynem do mycia naczyń każdy z osobna, podobnie jak dolną pokrywę. Dobrym pomysłem jest też wstawić wszystkie talerze bez rozkręcania do zmywarki bez środków do czyszczenia, ALE WYŁĄCZNIE uruchamiając program o niskiej temperaturze, ok 30-35 st., gdyż wyższa temperatura spowoduje zdeformowanie talerzy. Uwaga - przy składaniu talerzy, gdyż strona montażu ich ma znaczenie, po jednej ze stronie talerzy przy środku jest drobna kropeczka, która na każdym talerzu powinna znajdować się po tej samej stronie, dzięki temu talerze symetrycznie się rozkładają na "pałąku" mocującym je.

Bramka BLE (bluetooth getaway)?

Nawilżacz posiada wbudowaną bramkę bluetooth, dzięki której można podłączyć do internetu, a więc do aplikacji Xiaomi Mi Home inne urządzenia Xiaomi, które posiadają wyłącznie moduł bluetooth. Urządzenia te łączą się z bramką nawilżacza, a nawilżacz udostępnia dalej odczyty z tych urządzeń przez internet wifi nawilżacza do aplikacji Xiaomi Mi Home. Dodatkowych urządzeń Xiaomi obsługujących bramkę BLE jest stosunkowo niewiele, są to m.in. zamki do drzwi, czujniki podlewania kwiatków, niektóre kamerki i lampki, czy sensory temperatury i wilgotności. Niestety nie ma sensora otwarcia okna/drzwi na bluetooth (są ale wykorzystujące popularniejszą bramkę ZiGbee)

Jakie są wersje nawilżacza?

Są 2 wersje nie różniące się obecnie funkcjonalnością z drobną różnicą. Pierwotnie w sprzedaży był tylko nawilżacz na rynek chiński oznaczony jako "zhimi.humidifier.ca1", działa on wyłącznie z aplikacją Xiaomi Mi Home ustawioną na region chiński. Kilka miesięcy temu sklep Banggood wystawił na sprzedaż nawilżacz reklamowany jako urządzenie na rynek amerykański "zhimi.humidifier.cb1" (przystosowany do obniżonego napięcia w tamtych gniazdkach). Jednak po pierwszych zamówieniach sklep ten zrezygnował ze sprzedaży tego modelu, po tym gdy klienci zaczęli reklamować niemożność używania go z aplikacją Xiaomi Mi Home, i do tej pory (czerwiec 2019) nie pojawił się ponownie w sprzedaży. Za to kilka dni temu do aplikacji została dodana obsługa tej wersji nawilżacza zhimi.humidifier.cb1 na regionie ustawionym na Europę w aplikacji (niestety nawilżacz sparowany na region europejski nie posiada funkcji bramki bluetooth).

Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w pokoju?

"Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna oscylować w granicach 30-65%. Optymalna wilgotność powietrza, w której człowiek najlepiej się czuje wynosi 40-60%. Taka wilgotność  służy nie tylko zdrowiu człowieka, ale również jest korzystna dla ubrań, podłóg, mebli oraz książek. Wilgotność powietrza w domach nie powinna być niższa niż 30%. Taką minimalną wartość wilgotności powietrza w mieszkaniach określa polska norma PN-78/B-03421."

 Temperatura  Optymalna wilgotność

< 18

65%
18 - 24 50%
> 24

45%

"Nie można jednak zapominać, że „optimum” wilgotności jest zmienne i ściśle zależy od temperatury powietrza. Im cieplej w pomieszczeniu tym wilgotność powinna być bliższa wartościom 45-55%, natomiast im chłodniej w pomieszczeniu tym wartość optymalna może przesuwać się w granice 60-65%. W warunkach mieszkalnych sam efekt temperatury poniżej 18 stopni Celsjusza oraz powyżej 24 stopni Celsjusza może również powodować pewien dyskomfort (odczuwanie zimna bądź gorąca)."

Źródło:
sharpdirect.pl/artykuly/optymalna-wilgotnosc-powietrza-wlasciwie-takiego/index.html

Parametry techniczne nawilżacza powietrza 

Marka Smartmi (podmarka Xiaomi)
Model Smartmi Pure Evaporative 4L
Sposób nawilżania ewaporacyjny
Wydajność nawilżania 240 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę 4 l
Głośność w dB 34,3-45
Pobór mocy w W 8W
Liczba prędkości 3
Waga w kg 5,17
Sieć WiFi 2Ghz
Kolor biały

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: