Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Najstarszy komputer zbudowany przez człowieka znów działa

Najstarszy komputer zbudowany przez człowieka znów działa - 4.4 out of 5 based on 23 votes
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)
gry do pobrania

Liczący sobie ponad 2000 lat twór Archimedesa został odnaleziony na początku ubiegłego wieku. Naukowcy, którzy studiowali owo znalezisko doszli do wniosku, że jest to najstarszy dotąd odnaleziony, i w pełni funkcjonalny komputer wyliczający położenie w przestrzeni kosmicznej słońca, księżyca oraz pięciu planet znanych w tamtych czasach.

We wnętrzu komputera znajdowały się elementy mechaniczne napędzane korbką. Według naukowców urządzenie było nadzwyczajnie dokładnie i umożliwiało Archimedesowi obliczać pozycje wybranych ciał niebieskich w przeszłości, w czasie teraźniejszym, a także w przyszłości.

Komputer Archimedesa jego odkrywcy nazwali Mechanizmem z Antykithiry. Nazwa nawiązuje do wyspy, w pobliżu której znajdował się wrak, na podkładzie którego znaleziono urządzenie.


Dzieło Archimedesa ma wymiary zbliżone do pudełka na buty. Obudowa komputera wykonana została z drewna.  Z boku znajdowała się korbka napędzająca 37 umieszczonych we wnętrzu kół zębatych. Na przedniej ścianie komputera znajdowały się ułożone przy sobie niezależnie obracające się tarcze, i to z ich wskazań odczytywano pozycje wspomnianych wcześniej obiektów.

Komputer Archimedesa fascynuje wielu naukowców przede wszystkim ze względu na jego dokładność. Warto wiedzieć, że ludzie nie byli w stanie stworzyć dokładnych zegarów mechanicznych aż do okolic XV wieku. Projekt komputera Archimedesa powstał 15 stuleci wcześniej.

Elementy mechaniki oryginału komputera wykonane były z brązu. Według badaczy precyzja obróbki tego metalu była kolejnym zaskoczeniem. W czasach gdy urządzenie wyprodukowano, tego typu obróbki dokonywać można było tylko i wyłącznie ręcznie, w dodatku przy użyciu narzędzi wtedy dostępnych. Wszystkie elementy były doskonale dopracowane.

Przez ostatnie dekady próbowano zrekonstruować komputer Archimedesa, z różnymi skutkami. Dopiero teraz jednak naukowcy dumnie ogłosili, że stworzyli wreszcie 100% kopię oryginału. Warto wiedzieć, że niektóre elementy oryginału nigdy nie zostały odnalezione.

Najprawdopodobniej uległy zniszczeniu w czasie, gdy statek transportujący urządzenie zatonął. Niewykluczone jest też, że brakujące elementy nie zostały zauważone ponad 100 lat temu, gdy badacze wydobywali komputer ze skalnej skorupy narosłej w ciągu dwóch tysiącleci. Do budowy kopii wykorzystano nawet ten sam materiał, brąz, z którego zbudowano mechanikę oryginału.

Liczba osób stojących za tym sukcesem jest nieznana. Oryginał był prześwietlany, badany, powstały kolejne teorie, odbywały się dyskuje, aż wreszcie powstał trójwymiarowy model. Gdy zapadła decyzja o ukończeniu prac, a więc osiągnięciu stanu kopii doskonałej, urządzenie zbudowano.

Film przedstawiający  zrekonstruowany najstarszy komputer możecie zobaczyć poniżej.Na podstawie:
- New Scientist
- pclab.pl

 

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: