Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Kompendium wiedzy oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 2S EU i CN

Kompendium wiedzy oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 2S EU i CN - 5.0 out of 5 based on 5 votes
1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (5 głosy)

Odpowiedzi na najpopularniejsze i najciekawsze, jak i najtrudniejsze pytania nt. oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 2S w wersji EU i CN.

 

Którą wersję oczyszczacza EU czy CN najlepiej kupić?

Krótko - wersję CN (czyli z dystrybucji chińskiej), bo mniej z nią problemów. Dokładniejsze wyjaśnienie różnic pomiędzy wersją CN i EU znajdziesz tutaj.

Nie mogę dodać oczyszczacza w wersji CN do aplikacji Mi Home!

Upewnij się, że zarejestrowałeś konto Xiaomi na region chiński. Nie dodasz urządzenia w wersji CN do konta zarejestrowanego na region europejski. Niestety regionów konta nie można obecnie zmieniać, dlatego musisz założyć nowe konto Xiaomi na region chiński.

Czy oczyszczacz oczyści cały mój dom?

Nie, oczyszczacz oczyści tylko powietrze w pokoju, w którym jest ustawiony. Pomiędzy pokojami z otwartymi drzwiami jest bardzo niewielka wymiana powietrza, dlatego oczyszczacz oczyści tylko powietrze w pokoju w którym się znajduje i zakup nawet 3x silniejszego oczyszczacza tego nie zmieni.

Do jak dużych pomieszczeń nadaje się oczyszczacz w wersji 2S?

Oczyszczacz w wersji 2S jest przeznaczony do pokoju o wymiarach maks. 39m2 i ma wydajność 310m3/h. Jeżeli Twój pokój jest większy, to zainteresuj się większymi oczyszczaczami: wersja Xiaomi Mi Air Purifier Pro ma 2x więcej wirników (wydajność 500 m³/h, powierzchnia 62m2) lub Xiaomi Mi Air Purifier Max (aż 125m2 i 1000m3/h). Podkreślamy jeszcze raz: żaden oczyszczacz nie oczyści całego mieszkania, oczyszczacz oczyszcza tylko pokój, w którym jest ustawiony.

Mi AP All Comparison ver2

Jaka cena, to dobra cena na oczyszczacz 2S?

W sezonie grzewczym średnia cena to była ok. 550zł z polskich sklepów, poza sezonem można przewidywać, że będą jeszcze lepsze ceny.

Na ile wystarczają filtry?

Według producenta wystarczają na 3 do 6 miesięcy używania, co w praktyce daje 1-2 sezony grzewcze.

Czy można jakoś przedłużyć żywotność filtra?

Tak, bardzo prostym i skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie dodatkowej bawełny ochronnej, którą zakłada się na oryginalny filtr. Jej koszt zakupu w pl to ok. 10zł, natomiast 5 sztuk w Chinach kosztuje ok. 20zł, więc polecamy zakupy z Chin ;) Pomiędzy wymianą jednej bawełny ochronnej na drugą można dodatkowo filtr odkurzyć lub przedmuchać sprężonym powietrzem. Dzięki tym sposobom filtr będzie nadal w dobrym stanie po minimum 2 sezonach grzewczych.  Nie zapomnij po wymianie filtra o okresowym i delikatnym przedmuchaniu czujnika PM 2,5 zamontowanego z tyłu obudowy, pod klapką.

bawelna ochronna

(na zdjęciu bawełna ochronna założona na filtr - już szara po 2 tygodniach od założenia)

Czy można myć filtr?

Nie powinno się tego robić, ale za to można okresowo odkurzyć filtr lub przedmuchać sprężonym powietrzem.

Jakie są rodzaje filtrów?

Podstawowy filtr znajdujący się w zestawie z oczyszczaczem to niebieski, lepszy od niego jest filtr fioletowy, w którym została dodana wkładka antybakteryjna (polecamy go alergikom jeżeli używają oczyszczacza w sezonie wiosennym i letnim). Najlepszy filtr to filtr zielony, o podwyższonym stopniu filtracji i większej ilości węgla aktywnego (ten polecamy wszystkim, którym zależy na najlepszym stopniu filtracji).

Bardziej szczegółowo:

  1. Filtr niebieski – standardowy filtr dostępny w oryginalnych modelach Xiaomi. Zawiera filtr Toray HEPA, który według nomenklatury europejskiej nazwany jest EPA E11, usuwa pyły zawieszone, alergeny ze skutecznością ok. 95%. Dodatkowo posiada filtr węglowy z aktywnym węglem, który radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń gazowych i zapachów. Waga tego filtra wynosi ok. 02 kg, co jest dosyć małą ilością i wiąże się z niską skutecznością działania. Cały filtr niebieski – EPA i węgiel to ok. 0,85 kg.
  2. Filtr zielony – posiada filtr węglowy HCHO Carbon ze znacznie większą ilością węgla aktywnego niż w standardzie, a to pozytywnie wpływa na poprawę efektywności filtracji. Waga tego filtra wynosi ok. 0,6 kg, co jest znaczną różnicą w porównaniu do filtra standardowego.
  3. Filtr fioletowy – został wyposażony w dodatkową powłokę antybakteryjną oraz antywirusową wyprodukowaną na bazie soli organicznych (Organic Metal Salts Anti-Virus and Antimicrobial Technology). Ponadto zawiera filtr HEPA E11 czyli taki sam jak w podstawowej wersji filtra. Dodatkowa warstwa bakteriobójcza ogranicza rozwój bakterii wewnątrz filtra.

filtry xiaomi

Ile kosztują filtry?

Często bywają w promocji po ok. 120zł niezależnie jaki to filtr, podstawowy filtr niebieski często można kupić w Polsce poniżej 100 zł. Poza sezonem grzewczym są najlepsze ceny.  Nie zapomnij po wymianie filtra o okresowym i delikatnym przedmuchaniu czujnika PM 2,5 zamontowanego z tyłu obudowy, pod klapką.

Czy oczyszczacz może działać bez internetu?

Tak może, ale oczywiście nie będziemy mogli nim sterować przez aplikację, ale tylko przyciskiem na obudowie. Będzie wtedy równie ubogi jak oczyszczacze Sharpa kosztujące 3-4x więcej ;)

Czym się różni oczyszczacz w wersji 2 od 2S.

Purifier 2 to starsza, już nie produkowana wersja 2S. W wersji 2S w stosunku do 2 dodano wyświetlacz, zmieniono kabel zasilający z "3-żyłowego" na popularniejszy "2-żyłowy", oraz najważniejsze zmieniono czujnik PM 2,5 z optycznego na znacznie dokładniejszy czujnik laserowy, który jest nie tylko znacznie dokładniejsze, ale również szybszy w pomiarach.

Czy oczyszczacz monitoruje stan powietrza PM 2,5 gdy jest wyłączony?

Tak, PM 2,5 jest mierzone stale, nawet gdy urządzenie jest wyłączone. Gdy oczyszczacz jest wyłączony, to wartość PM 2,5 można odczytać w aplikacji Mi Home na liście urządzeń.

Nie widzę wartości PM 2,5 w aplikacji na liście urządzeń!

To błąd wyglądu aplikacji Mi Home na niektórych telefonach, przełącz w ustawieniach widok urządzeń z siatki na listę i wartość PM będzie wtedy poprawnie widoczna.

W jakich jednostkach oczyszczacz 2S mierzy i podaje zanieczyszczenie?

Oczyszczacz podaje zanieczyszczenie PM 2,5 w µg/m3.

Jakie są oficjalnie normy powietrza?

Normy podaje się zazwyczaj jako średnioroczne wartości. Polski rząd używa zawyżonej wartości wynoszącej 25uq/m3, żeby społeczeństwa zbytnio nie straszyć ilością alarmów smogowych :] Natomiast w większości krajów zachodnich stosuje się normę WHO wynoszącą 10uq/m3 i do tej wartości radzimy dążyć posiadając oczyszczacz :) Dla przykładu TVN 24 podaje komunikaty smogowe stosując zawyżoną normę rządową, a radio Tok FM opiera się na normach WHO.

Jak dokładne są czujniki oczyszczacza?

Z naszych informacji wynika, że są dokładne. Poniżej zamieszczamy nasze porównanie wartości temperatury i wilgotności odczytywanych przez oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S do innych urządzeń:

czujnik temp wilg

(na zdjęciu porównanie odczytów temp. i wiglot. z oczyszczacz: 22 st. C, 59% wilg. do odczytów ze stacji pogodowej  Technoline WS9040: 23,1 st. C, 54% i jej dodatkowego czujnika: 23,2 st. C, 57%)

Zastosowany czujnik laserowy PM 2,5 jest w stanie wykrywać cząsteczki PM 0.3. Nie posiadamy możliwości porównania odczytów tego laserowego miernika zanieczyszczenia PM 2,5, dlatego zamieszczamy porównania wykonane przez innych Internautów:

pm xioami purifier 07

(porównanie odczytu PM 2,5 z odczytem z profesjonalnego czujnika CW-HAT200)

czujnik pm2

(na zdjęciu powyżej: porównanie odczytu PM 2,5 z Xiaomi Smart Air Quality Monitor PM2.5 Detector - źródło zdjęcia)

Jeżeli wykonałeś takie porównanie innym urządzeniem - daj nam znać!

Ile trybów pracy ma oczyszczacz?

Oczyszczacz ma 3 podstawowe tryby pracy: AutomatycznyNocny i Użytkownika. W trybie Auto prędkość wiatraka jest automatycznie regulowana w zależności od poziomu zanieczyszczenia, w trybie Nocnym wiatrak pracuje tylko na minimalnych obrotach i nigdy nie zwiększa obrotów, w trybie Użytkownika możemy wybrać jedną z 15 prędkości wiatraka.

Jak głośny jest oczyszczacz i ile prądu pobiera?

Na najniższych obrotach osiąga głośność 31 dB i pobiera 2 W, na maksymalnych obrotach 74 dB i pobiera 29 W.

glosnosc minimalne obroty

(pomiar głośności i zużycia prądu przy najniższych obrotach wiatraka 41,3 dB, 2 W - źródło zdjęcia)

glosnosc maksymalne obroty

(pomiar głośności i zużycia prądu przy najwyższych obrotach wiatraka 74,1 dB, 29,7 W - źródło zdjęcia)

 Czy tryb Automatyczny działa w wersji CN i EU tak samo?

Tak, tryb Auto działa identycznie niezależnie od wersji.

Tryb Auto utrzymuje wysoki poziom PM!

Niestety, oczyszczacze w obydwu wersjach EU i CN mają tryb Auto dostosowany do norm chińskich. Dlatego powietrze powyżej poniżej wartości 75 PM oczyszczacz uznaje za czyste, a powyżej 75 za zaledwie średnie. Dopiero po przekroczeniu wartości 75 w trybie Auto znacząco podnoszone są wartości wiatraka i po pewnym czasie powietrze zostaje oczyszczone do wartości ok 30 PM i na tym poziomie już będzie utrzymywane, gdyż poniżej 30 w trybie Auto wiatrak wchodzi już na najniższe obroty, które nie są w stanie skutecznie filtrować powietrza.

jakosc powietrza auto

(obrazek pokazujący sygnalizację wyświetlacza podczas pracy w trybie Auto, wyraźnie widać, że 7x krotne przekroczenie normy WHO uznawane jest za powietrze "świetne")

Co to jest Automatyzacja?

Automatyzacja to dodatkowa opcja w aplikacji (nie mylić z trybem Auto!), umożliwia ustawienie pewnych zachowań oczyszczacza, które zostaną zapisane na serwerze Xiaomi i stamtąd będą wysyłane polecenia do oczyszczacza. Dzięki trybowi automatyzacji możemy ustawić, żeby oczyszczacz wykonywał określone czynności w określonych porach dnia i tygodnia, oraz np. włączył się lub wyłączył gdy stężenie osiągnie dany poziom PM 2,5. Możemy ustawić np., żeby oczyszczacz sam uruchomił się zanim wrócimy z pracy/szkoły i przefiltrował powietrze, dzięki czemu wrócimy do już czystego domu.

Czy można sterować oczyszczaczem za pomocą Asystenta Google?

Tak, można sterować podstawowymi funkcjami, typu włącz i wyłącz. Dajcie znać w komentarzu, jeżeli odkryjecie jakieś inne polecenia Google.

Do czego jest RFID w filtrach?

RFID służy do potwierdzenia oryginalności filtra i jednoznacznej jego identyfikacji, to unikalny identyfikator do monitorowania jego zużycia. Dzięki temu aplikacja wie, kiedy został po raz pierwszy dany filtr użyty i ile już czasu i ilości powietrza oczyścił.

rfid filtr xiaomi air purifier 2s

(filtr Xiaomi z RFID - źródło zdjęcia)

Co się stanie gdy kupię nieoryginalny filtr bez RFID?

Będzie co jakiś czas wyświetlany na wyświetlaczu denerwujący komunikat, że założony jest nieoryginalny filtr, ale oczyszczacz nie przestanie działać.

Kupiłem i zamontowałem nowy filtr, ale oczyszczacz nadal mówi, żebym go wymienił

Zresetuj użycie filtra, przytrzymując dłużej przycisk z tyłu obudowy. Nie zapomnij po wymianie filtra o okresowym i delikatnym przedmuchaniu czujnika PM 2,5 zamontowanego z tyłu obudowy, pod klapką.

Jak zresetować ustawienia oczyszczacza?

Aby zresetować oczyszczacz (usunąć zapamiętaną sieć wifi, hasło do niej itp.) należy przytrzymać przez kilka sekund jednocześnie wciśnięty przycisk z tyłu obudowy oraz górny przycisk "power".

Co wyświetlane jest na wyświetlaczu?

Na wyświetlaczu pokazywane są stale takie parametry jak: aktualne zanieczyszczenie PM 2,5, wilgotność powietrza, temperatura, stan połączenia z wifi oraz aktualny tryb pracy (Auto, Nocny lub Użytkownika). Po uruchomieniu oczyszczacza przez krótki czas wyświetlany jest stan filtra. Wyświetlane są również informacje o konieczności wymiany filtra lub błędy związane z nieprawidłowym działaniem urządzenia, a także informacja o braku filtra (gdy uruchomimy oczyszczacz bez niego).

Czy można wyłączyć wyświetlacz?

Tak można, na 3 sposoby: przyciskiem z tyłu obudowy lub w aplikacji Mi Home, jak również w instrukcji Automatyzacji.

Do czego służy mała kontrolka na górze urządzenia obok przycisku "power"?

Jest to czujnik światła, reguluje stopień podświetlenia wyświetlacza.

czunik swiatla

(na zdjęciu: duży jasny przycisk - przycisk włączenia/wyłączenia i zmiany trybów pracy; mniejszy ciemniejszy z lewej strony to czujnik regulacji oświetlenia wyświetlacza - źródło zdjęcia)

Czy oczyszczacz usuwa kurz z pokoju?

Tak, ale tylko w najbliższym otoczeniu oczyszczacza. Drobinki kurzu są zazwyczaj zbyt ciężkie, żeby przemieścić się z drugiego końca pokoju w stronę oczyszczacza, po prostu zbyt szybko opadają na meble i czekają aż je posprzątasz ;)

Gdzie znajduje się czujnik PM 2,5?

Czujnik jest zamontowany z tyłu obudowy, pod klapką.

Czujnik PM 2,5 pokazuje "dziwne" wartości

Jeżeli zdjęcie klapki z tyłu obudowy pod którą się znajduje i delikatne przedmuchanie sprężonym powietrzem rozwiąże problemu, to najwidoczniej jest on uszkodzony.

Czy można wgrać zmodyfikowane firmware (oprogramowanie wewnętrzne) do oczyszczacza?

Nie, aktualnie nikomu jeszcze nie udało się zmodyfikować firmware oczyszczacza.

Czy ten oczyszczacz może działać z Home Assistantem, Domoticzem itp.?

Tak, można skonfigurować go do działania z tymi systemami za pomocą np. biblioteki miio. Będzie wtedy działał niezależnie od aplikacji Mi Home i chmury Xiaomi, dzięki czemu można pozbyć się niektórych problemów.

Czy oczyszczacz w wersji EU posiada pełną Automatyzację, tak jak wersja CN?

Standardowo wersja EU oczyszczacza jest pod tym względem ograniczona i nie posiada w Automatyzacji możliwości tworzenia warunków, na podstawie odczytanej wartości PM 2,5. Jednak w ostatnim czasie Internauta rezmus  zmodyfikował aplikację Mi Home, dzięki czemu dodał brakującą opcję w wersji EU oczyszczacza, a także dodał możliwość definiowania w Automatyzacji siły wiatraka dla trybu Ulubionego ("set favorite level") zarówno dla wersji EU jak i CN. Dodatkowo wersję EU można podpiąć pod region chiński, a CN pod region europejski. Modyfikacja aplikacji oczywiście będzie działać dopóki Xiaomi czegoś nie zmieni, oby nie nastąpiło to zbyt szybko ;)

Wspomnianą modyfikację aplikacji możecie pobrać stąd (MiHome_5.6.50_vevs.apk)

Mam oczyszczacz EU i nie mogę podłączyć go pod region CN, gdzie mam już inne urządzenia Xiaomi

Niestety, standardowo oczyszczacza EU nie można podłączyć pod region CN (serwer chiński) i jeżeli masz również inne urządzenia Xiaomi (np. niektóre kamerki, nawilżacz powietrza), które działają wyłącznie na serwerze CN, to nie będą one działały wspólnie z oczyszczaczem w jednej aplikacji Mi Home. Obecnie najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze zmodyfikowanej aplikacji Internauty rezmus, dzięki której można podłączyć oczyszczacz EU do serwera chińskiego. Niestety nie ma gwarancji, że kiedyś Xiaomi przez jakąś zmianę tego nie zablokuje, dlatego polecamy jednak kupować wszystkie urządzenia Xiaomi w wersjach CN, nie będzie wtedy problemów z kompatybilnością.

 

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 (nowa wersja zmodyfikowanej aplikacji)

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: