Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

GIMP PL
POBIERZ

Zdjęcie:

Opis:

GIMP to cieszący się sporą popularnością, całkowicie bezpłatny program graficzny o dużych możliwościach. GIMP jest interesującą alternatywą dla 'wielkich' - Adobe Photoshopa i Corel Photo-Painta. Niewątpliwie największym atutem programu jest jego wspomniana dostępność za darmo co w porównaniu z wymienionymi konkurentami kosztującymi niemało, stawia go w bardzo dobrej pozycji wyjściowej. Na kosztach atuty GIMPa się jednak nie kończą, a program skutecznie zadaje kłam opiniom, że darmowe musi być gorszej jakości.

To, co od razu rzuca się w oczy to całkowicie przebudowany interfejs tak, aby praca z aplikacją przebiegała sprawniej. Używany do tej pory boczny pasek narzędzi został usunięty, a jego funkcje pełni górna belka, z poziomu której dostępne są teraz wszystkie jej opcje i narzędzia. Obecny jest on jedynie w windowsowej edycji GIMPa, a dock nie jest umiejscowiony powyżej okna, w którym wyświetlany jest obraz.

Narzędzie selekcji zawiera udoskonalenia w zakresie wyboru wielokątów. Podczas wprowadzania tekstu wyświetlana jest ramka, automatycznie zawijająca tekst. Możliwe stało się przewijanie obrazu poza jego granicami, natomiast blokada kart doka zapobiega przypadkowym ruchom. Ulepszono wygładzanie w przypadku narzędzi do malowania. Plug-in tworzenia zrzutów ekranu uchwytuje kursor myszy, z kolei pasek stanu pozwala na powiększanie obrazu.

Profesjonalnych grafików z pewnością ucieszy zmiana biblioteki obsługującej przestrzeń barw z GDK na GEGL, obsługującej przestrzenie RGB, CIELab, YCbCr, gdzie każdy kanał może zostać określony z precyzją do 8, 16 lub 32 bitów. Prócz tego, wprowadzono możliwość umieszczenia znaku w centrum obszaru, który nie jest zmienny podczas jego przesuwania, a także nowy tryb PDN dla przenoszenia kolorów tablic i funkcję palety kolorów.

Do najważniejszych cech wyróżniających GIMPa można zaliczyć: możliwość pracy na warstwach, tworzenie selekcji, zakładanie ścieżek, możliwość wykorzystania kanałów Alfa, antyaliasing, rozbudowane możliwości skalowania i transformacji obrazu, łączenie tekstu z obrazem, tworzenie animacji, map odnośników dla stron Internetowych, baza bibliotek deseni i gradientów oraz wiele filtrów. GIMP obsługuje wiele formatów graficznych (np.: JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, TGA, MPEG, PS, PDF, PCX, GIF...)

Poważną słabością GIMPa jest obsługa palet kolorystycznych. Określanie kolorystyki opiera się na modelach RGB, HSV i palecie kolorów indeksowanych. O ile brak standardów CMYK i Spot Color nie stanowi dużego problemu w przypadku publikacji elektronicznych to jednak w przypadku publikacji przeznaczonych do druku wysoko nakładowego jest to wada dyskwalifikująca - osłabia to możliwości zastosowań profesjonalnych programu.

Podsumowując jest to jednak doskonały program, który w przypadku wielu użytkowników może być pełnowartościową alternatywą dla drogich konkurentów, a jako projekt Open Source należy się spodziewać, że będzie bardzo szybko ewoluował i już niedługo niedociągnięcia zostaną usunięte.

System operacyjny:
Windows 7 / 8 / 10

Rozmiar:
177,86 MB
Pobrań:
195
Licencja:
bezpłatna
Wersja:
2.10.4 64bit
Autor:
Spencer Kimball, Peter Mattis oraz GIMP Development Team
Strona WWW:
Odwiedź stronę
Data dodania:
05 Aug 2018
Ocena:
Głosów:0

Programy

rozwiń | zwiń

Sonda

Czy byłeś chory na COVID-19?

Tak - 21.7%
Nie - 54.2%
Być może - 24.1%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się