Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Xiaomi Mi Band - recenzja inteligentnej opaski

Xiaomi Mi Band - recenzja inteligentnej opaski - 5.0 out of 5 based on 7 votes
1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (7 głosy)

opaska Xiaomi Mi BandMi Band, czyli inteligentna opaska to niezwykle popularny na całym świecie produkt chińskiej firmy Xiaomi, który sprzedał się już w kilku milionach egzemplarzy. Swój egzemplarz zamówiłem w chińskim sklepie gearbest.com w promocyjnej cenie ok. 13$ z darmową dostawą do PL. Dostawa trwała ok. 3 tyg. Jedyny minus zakupu z tego źródła to brak gwarancji, którą mamy jeżeli kupimy w oficjalnym polskim sklepie Xiaomi (no, ale nie mają takich promocji cenowych! a ich standardowa cena jest 3x wyższa :]). Poniższa minirecenzja podaje kilka konkretnych informacji i wskazówek nt. opaski po ponad 2 miesiącach użytkowania.

zawartość opakowania Xiaomi Mi BandCo w pudełku?
W małym, zgrabnym, szarawym i stylowym pudełku, znajduje się moduł Mi Band z czarną opaską, krótki kabelek ładujący pod port USB oraz równie krótka instrukcja w języku chińskim z kilkoma obrazkami. Chińskie znaczki są bardzo intrygujące :] Uwaga na kabelek ładujący, gdyż łatwo go zgubić ze względu na jedną z głównych zalet opaski... ale o tym za chwilę.

Xiaomi Mi Band na rękuMi band na ręku i od wewnątrz
Sama opaska do Mi Banda jest jest wykonana z silikonu, jest wąska i bardzo lekka (razem z modułem waży ok. 5g), dlatego prawie nie czuć jej na ręku. Całość (czyli moduł Mi Band i silikonowa opaska) nie posiadają żadnych przycisków oraz ekranu. Smart opaska posiada certyfikat IP67, co oznacza że jest odporna na kurz i zanurzenie do 1m, co w praktyce oznacza tyle, że jest odporna na zachlapania. Dlatego nie polecam kąpania się z nią lub pływania, tak "na wszelki wypadek", gdyż ciśnienie wytwarzane podczas ruchu ręką zanurzoną do 1m będzie większe niż ciśnienie do 1m mierzone swobodnie w specyfikacji IP67 :]  Moduł Mi Band jest wyposażony w wieloosiowy żyroskop, wibracje oraz 3 diody LED ułożone pionowo, które mogą zapalać się w wybranym kolorze (różne odcienie niebieskiego, zielonego, czerwonego, pomarańczowego). Oczywiście jest też ukryta gdzieś głęboko niewielka 40 mAh bateria, ale o niej w osobnym akapicie. Sam moduł Mi Band jest owalny, na górze "metalowy" (aluminiowy?), na dole czarny z tworzywa sztucznego, wkłada się go w opaskę, która w zestawie jest czarna.

wnętrze Xiaomi Mi BandOprócz czarnej można dokupić do modułu bardzo tanio (2-5$ z free dostawą z gearbest.com) opaski w innych kolorach (np. różowy, pomarańczowy, żółty, niebieski), więc kobieta do każdego stroju na pewno dobierze odpowiedni kolor opaski ;) Są produkowane również opaski skórzane oraz silikonowe o bardziej "pstrokatym" wzornictwie (np. panterka, moro).

różne kolory opasek do Xiaomi Mi Band

 

Mi Band a smartfon
Oprócz tego co mamy na ręce, w smartfonie (wymagany minimum Android 4.4 i iOS 7.0 oraz Bluetooth 4.0 LE) musimy zainstalować aplikację z Google Play o nazwie Mi Fit (niestety po angielsku, ale na jednym z polskich forów znajdziecie ją spolszczoną, choć nie idealnie) będącą centrum zarządzającym naszym Mi Bandem. Opaska komunikuje się ze smartfonem za pomocą modułu Bluetooth 4.0 LE, co znaczy że ma to mały wpływ na baterię, gdyż Bluetooth 4.0 jest nastawiony na energooszczędność. Uruchamiając po raz pierwszy aplikację Mi Fit musimy założyć swoje konto, które będzie przechowywało wszystkie nasze statystyki aktywności. I tu uwaga, jeżeli jest problem z rejestracją konta przez aplikację, lepiej szybciej zrobić to przez przeglądarkę internetową (szukaj w google: register xiaomi account). Po zalogowaniu się w aplikacji zaczyna ona wykrywać naszą opaskę za pomocą bluetooth, po kilku sekundach wykryje ją i prosi o stuknięcie w opaskę ręką aby potwierdzić wykrycie, od tej chwili możemy zarządzać przez aplikację naszą opaską. Podczas pierwszego uruchomienia automatycznie uaktualni się firmware (oprogramowanie wewnętrzne opaski), jest ono obecnie aktualizowane okresowo co ok. 2tyg. (podobnie jak sama aplikacja Mi Fit).

Aplikacja Mi Fit
Aplikacja Mi Fit zbiera wszystkie statystyki aktywności z naszej opaski oraz umożliwia jej konfigurację. Przede wszystkim Mi Band liczy nasze kroki na podstawie ruchów ręki oraz ustawionego w aplikacji wieku, wzrostu i wagi, a trzeba przyznać, że algorytm jest bardzo dopracowany i robi to dobrze. Na podstawie liczby kroków aplikacja podaje szacunkowo liczbę spalonych kalorii oraz przebyty dystans. Statystyki te są podane w rozbiciu na dane godziny w danym dniu, poszczególne dni oraz tygodnie.
Co w konfiguracji aplikacji? Możemy ustawić nasze dzienne minimum liczby kroków (domyślnie 8 tys. kroków), które zamierzamy przebyć aby być zdrowym, dłużej żyć, dłużej płacić podatki, spłacić kredyty i takie tam głupoty dzięki temu zrealizujemy ;) Postęp wykonywanych kroków w danym dniu możemy sprawdzić wykonując ręką gest patrzenia na zegarek (z tym że patrzymy na Mi Banda), wtedy zapalą nam się diody w liczbie zależnej od naszych postępów wykonanych w danym dniu, czyli liczby kroków. Jeżeli wykonaliśmy 1/3 liczby kroków, to zapali się tylko jedna dioda, jeżeli 2/3 liczby kroków, to zapalą się 2 diody itd. Gdy wykonamy już ustawione minimum liczby kroków, to Mi Band automatycznie zawibruje przez moment i mrugną kilka razy wszystkie diody.
Oprócz kroków, opaska wykrywa automatycznie kiedy biegniemy i podobnie jak w przypadku kroków podaje wszystkie statystyki. Dodatkowo po wybraniu w aplikacji Mi Fit odpowiedniej opcji, może również liczyć brzuszki lub skakanie na skakance, ale są to opcje które trzeba wpierw samodzielnie wybrać, liczenie kroków i bieganie jest wykrywane automatycznie. Dodatkowo w opcjach aplikacji ustawimy domyślny kolor świecenia diód, ustawimy na której ręce trzymamy opaskę (niezbędne do prawidłowego wykonywania gestu "patrzenia na zegarek"), zobaczymy poziom % baterii opaski, kiedy została ostatnio naładowana, ustawimy powiadomienia (na telefonie) o raportach ze snu po obudzeniu się i dziennej aktywności o godz 21.30. Dodatkowo możemy uaktywnić opcję "Smart Lock", która działa jedynie na Androidzie 5.0 lub nowszym i umożliwia automatyczne odblokowanie telefonu, gdy nasz opaska jest w zasięgu telefonu, czyli w obrębie 10m. Nie musimy wtedy wpisywać kodu, wzoru, odcisku palca itp. aby odblokować telefon.


Mi Band informuje o połączeniach telefonicznych i smsach
W Mi Fit ustawimy powiadomienia o przychodzących i nieodebranych połączeniach, czyli jeżeli ktoś będzie dzwonił do nas dzwonił, to opaska zacznie świecić i wibrować, oczywiście jeżeli mamy włączony Bluetooth. Ustawimy również powiadomienia dla 3 wybranych aplikacji (np. powiadomienia wibracją i kolorem o smsach, emailach, facebooku, whatsappie itp.).  Do czego jest wymagane więc połączenie stałe Mi Banda z telefonem przez bluetooth? Do informowania wibracją i lub/kolorem o przychodzących połączeniach telefonicznych i smsach itp. Wszystkie inne opcje działają niezależnie od stanu połączenia bluetooth z telefonem (monitorowanie kroków, biegu, snu, alarmy itp.). Minusem tego rozwiązania jest niestety ograniczenie modułu Bluetooth, którego zasięg w telefonach został ograniczony przed producentów do 10m, więc jeżeli jesteśmy dalej od telefonu niż 10m, to powiadomienia na Mi Banda nie dostaniemy.

Xiaomi Mi Band podczas snuMi Band podczas snu
Mi Band automatycznie monitoruje sen i wykrywa, kiedy zasypiamy oraz wstajemy, trzeba przyznać że świetnie się to sprawdza. Dodatkowo monitoruje nasz sen, podając statystyki zaśnięcia, obudzenia się, ilość godzin snu w danym dniu itp. Co ważne podaje również czas i wykresy fazy płytkiego i głębokiego snu. Monitorowanie tych statystyk nie wymaga ciągłego połączenia z telefonem, opaska to robi automatycznie i zapisuje w swojej pamięci, do maks. 10 dni (na tyle dni pozwala pojemność jej pamięci). W ciągu tych 10 dni musimy uruchomić przynajmniej raz aplikację Mi Fit, żeby zostały one zsynchronizowane i zapisane na naszym koncie w aplikacji. Co ciekawe, można również ustawić w aplikacji max. 3 wbudowane w opaskę alarmy/pobudki, które też będą działały niezależnie od połączenia z telefonem, więc jeżeli nawet rozładuje nam się telefon, na którym mieliśmy ustawiona pobudkę, to Mi Band na pewno nas obudzi. Alarm działa na zasadzie wibracji, trzeba przyznać, że jest bardzo skuteczny, opaska przestaje wibrować, gdy zaczniemy chodzić, lub klepniemy ręką w opaskę. Dodatkowo możemy ustawić inteligentny alarm, nastawiając konkretną godzinę, a opaska w ciągu 30 min. przed tą godziną w momencie, gdy będziemy w płytkim śnie wywoła alarm. Proste i skuteczne rozwiązania związane ze snem, a co najważniejsze - dobrze działają!

Xiaomi Mi Band w pełnej okazałości

Ponad miesiąc na jednym ładowaniu! Miesiąc!
Mi Band posiada niewielką baterię lit.-polym. o zawrotnie małej pojemności 41mAh (czas ładowania do pełna ok. 1,5h). Dla porównania Samsung Galaxy S2 posiada baterię o pojemności 1650mAh i działa na niej do 2 dni. Po pierwszym ładowaniu, Mi Band wytrzymał mi dokładnie aż 35 dni i miał jeszcze 4% baterii, zanim podłączyłem go pod ładowarkę. Konkurencyjne rozwiązania w kategorii smart opasek, inne mniej udane produkty ;) wytrzymują zawrotne 1-2 dni, czyli musielibyśmy je ładować ok. 17 razy, podczas gdy Mi Banda przez ten czas tylko 1 raz! :D Na zużycie baterii Mi Banda największy wpływ mają wibracje, więc im więcej ich ustawimy tym szybciej zużyje się bateria. Ale przy tak długim działaniu na jednym ładowaniu, nawet dzień lub trzy dni dłużej lub krócej większej różnicy nie robi. Trzeba więc uważać, żeby nie zgubić kabelka do ładowania, gdyż tak rzadko jest używany ;)

Xiaomi Mi Band moduł i opaskaInne aplikacje dla Mi Banda
W markecie w tej chwili znajdziemy 2 aplikacje rozbudowujące standardowe powiadomienia o połączeniach i powiadomienia aplikacji o masę różnych opcji. Są one w pełni spolszczone. Pierwsza aplikacja to Mi Band Notify (wersja darmowa lub płatna ok. 5zł) i Mi Band Tools (tylko płatna za ok. 5zł). Warto któraś z tych aplikacji posiadać, aby mieć pełną kontrolę nad powiadomieniami wibracjami i mruganiem diod (można zmieniać wtedy ich kolor, ich czas migania oraz czas i wzór wibracji). Dodatkowo oferują one różne dodatkowe funkcje takie jak: ochrona przed zgubieniem telefonu, czy dodatkowe alarmy.

Xiaomi Mi Band podczas bieguDlaczego jeszcze nie masz Mi Banda?!
Trudno doszukać się w tym niezwykle tanim, dobrze wykonanym i dobrze działającym urządzeniu jakiś istotnych wad. Cieszy prostota obsługi Mi Banda, wystarczy założyć inteligentną opaskę na rękę, połączyć się z telefonem i odtąd magia liczenia aktywności działa sama w pełni automatycznie, nawet gdy nie posiadamy w pobliżu telefonu. Polecam przetestować samemu ten świetny gadżet od firmy Xiaomi! :)

 

Plusy:
- cena
- ponad miesiąc na jednym ładowaniu baterii
- jakość wykonania
- wygodna, bardzo lekka
- monitorowanie snu
- inteligentny budzik
- konfigurowalność powiadomień
- wymienne i tanie paski (dostępne różne kolory, wzory i materiały)
- silne wibracje
- ochrona IP67

Minusy:
- nie nadaje się do pływania (ochrona "tylko" IP67)
- aplikacja Mi Fit powinna być bardziej przejrzysta
- brak oficjalnej, polskiej wersji językowej aplikacji Mi Fit (a przecież opaska jest oficjalnie sprzedawana w Polsce)
- sama opaska za krótka na bardzo grube dłonie
- brak wbudowanego ekranu (dla niektórych może być to zaletą - dłużej trzyma bateria)
- wykrywa sen tylko w porach nocnych

wymiary i rozmiar Xiaomi Mi Band

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: