Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Firefox rozszerzenia – nikt z nich nie korzysta?! (FELIETON)

Firefox rozszerzenia – nikt z nich nie korzysta?! (FELIETON) - 3.7 out of 5 based on 9 votes
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)

firefox (po polsku to panda mała)Zapewne nie jeden Internauta spotkał się z wypowiedzią jakiegoś użytkownika Firefoxa, który twierdzi że przeglądarkę Firefox używa głównie dlatego, że ma super rozszerzenia i jest ich duży wybór, dzięki czemu może dostosować ten program do swoich upodobań (czy raczej do upodobań autora danego rozszerzenia?). Często też pojęcie „rozszerzenie” mylą z „wtyczkami”, a przecież to zupełnie co innego - nie wiedzą czego rzekomo używają? Trzeba pamiętać, że Firefox tuż po instalacji jest bardzo niefunkcjonalną przeglądarką, jest pozbawiona wielu przydatnych opcji, nie posiada nawet możliwości blokowania reklam czy wygodnego czytnika RSS. Inne przeglądarki oferują masę funkcji nawet bez instalacji kilkunastu, kilkudziesięciu rozszerzeń, działają bardzo szybko, są mało zasobożerne i bezpieczniejsze w porównaniu do tak zachwalanego wszędzie Firefoxa. Skoro RZEKOMO to rozszerzenia trzymają użytkowników przy Firefoxie, przyjrzyjmy się ilu użytkowników faktycznie korzysta z rozszerzeń.


Weźmy pod lupę rozszerzenie do blokowania reklam o nazwie Adblock Plus. Użytkownicy Firefoxa twierdzą, że nie wyobrażają sobie przeglądarki właśnie bez tego rozszerzenia, i to właśnie dzięki temu rozszerzeniu korzystają z Firefoxa. Adblock Plus jest na pierwszym miejscu popularności, jak wyraźnie widać na stronie z najczęściej pobieranymi rozszerzeniami. Więc jest to najczęściej pobierane rozszerzenie (948 891 pobrań tygodniowo), a ilu użytkowników Firefoxa faktycznie używa Adblocka? 90%? 50%? Można to zweryfikować na tej stronie. Z szybkiego rzutu okiem na wspomnianą stronę („średnia dzienna liczba aktywnych użytkowników Adblocka: 7 954 019”) i  zestawiając to z łączną ilością użytkowników Firefox: ok. 368mln (dane od pracownika Mozilli), wynika iż jedynie 2,16% użytkowników korzysta z Adblock! Tak! Zaledwie 2,16%! Kolejne rozszerzenie z TOP10: Greasemonkey, ”średnia dzienna liczba aktywnych użytkowników 2 381 276„ daje to zaledwie 0,64%. Zobaczmy dalej, inne rozszerzenie z listy najpopularniejszych, „Firebug ”cieszący się „średnią dzienną liczbą aktywnych użytkowników na poziomie 2  014 255„ co daje 0,54% użytkowników Firefoxa. Prawda, że niewiele? Idźmy dalej, Flagfox „średnia dzienna liczba aktywnych użytkowników 940 145„ co daje 0,25%. Kolejne rozszerzenia z dalszych miejsc rankingu będą miały jeszcze bardziej żenujące wyniki. Nawet, gdyby wziąć pod uwagę że któryś użytkownik zainstaluje tylko 1 rozszerzenie z końca listy i trudno go ując w tego typu zestawieniach, to ile może wyjść użytkowników korzystających z max 1 rozszerzeni? Max 30%? Nie sądzę, żeby było więcej niż 30%.

Z powyższych danych jasno wynika, iż użytkownicy Firefoxa nie lubią instalować dodatkowych rozszerzeń zwiększających funkcjonalność przeglądarki i nie potrzebują dopasowywać jej do swoich potrzeb, być może mają bardzo niewielkie wymagania, wolą prostackie rozwiązania? Lubią też oglądać reklamy, które często przesłaniają całą stronę (pozdrowienia dla wp.pl), gdyż nie używają Adblocka.

P.S. Na zdjęciu panda mała, od której wywodzi się angielska nazwa "Firefox". Zaskoczeni? "Lis" znalazł się w logu przeglądarki tylko przez przypadek i nie jest to nazwa przeglądarki :P


Jest to felieton użytkownika Firefoxa od 2002 roku (Phoenix), który posiada obecnie w swojej przeglądarce zainstalowanych 48 rozszerzeń (i nadal do komfortowego korzystania czegoś mu brakuje! ;P).

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie:

Sonda

Najlepszy paker plików?

WinRAR - 66.8%
WinZip - 1.8%
7-Zip - 18.1%
Inny - 2.2%
...pakuje tylko na siłowni - 11.1%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się