Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Komercyjne kodeki dla Linuksa

Komercyjne kodeki dla Linuksa - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)
spolszczenia do gierFirma Fluendo od niedawna sprzedaje natywne linuksowe implementacje tych kodeków, które są chronione różnymi prawami autorskimi, licencjami i patentami a tym samym korzystanie z nich jest utrudnione.
Obecnie wiele linuksowych programów korzysta z windowsowych bibliotek DLL i Wine. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, m.in. ze względów wydajnościowych. Inne z kolei kodeki dla Linuksa nierzadko mają problemy z patentami i licencjami. Aby rozwiązać te problemy firma Fluendo postanowiła uzyskać odpowiednie licencje i stworzyć natywne linuksowe kodeki. Działają one na zasadzie wtyczek i integrują się z przeglądarkami i odtwarzaczami multimedialnymi. Choć Fluendo intensywnie pracuje nad swoimi kodekami, sprawiają one jeszcze trochę problemów. Ponadto ze względu na to, że nie są one otwarte ani darmowe nie zdobędą szybkiej popularności. Z drugiej strony w czasach wielu patentów niepozwalających na otwarcie kodeków trudno wyobrazić sobie jakieś znacznie lepsze rozwiązanie.

Źródło: Ars Technica

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: