Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Żałoba Narodowa w Polsce po wypadku w Halembie

Żałoba Narodowa w Polsce po wypadku w Halembie - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)
kopalnia halemba tragedia wypadek żałoba narodowa Żaden z 23 górników z kopalni "Halemba", którzy we wtorek znaleźli się w strefie wybuchu metanu, nie przeżył. W czwartek nad ranem, po blisko 38 godzinach prowadzonej 1030 metrów pod ziemią akcji, ratownicy dotarli do ciała ostatniej ofiary.
Najmłodszy zmarły górnik miał 21 lat, najstarszy 59. Nie mieli szans przeżycia. W chwili wybuchu temperatura w wyrobisku mogła sięgać 1500 stopni, a siła podmuchu była olbrzymia. W Rudzie Śląskiej obowiązuje żałoba. Przed kopalnią nieprzerwanie płoną dziesiątki zniczy.
To największa katastrofa w polskim górnictwie od 27 lat. W 1979 roku wybuch pyłu węglowego zabił 34 górników w kopalni "Dymitrow" w Bytomiu. Pięć lat wcześniej podobny wybuch spowodował śmierć 34 osób w kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. W "Halembie" w 1990 roku metan zabił 19 górników.

Prezydent Lech Kaczyński w związku z tragedią w Rudzie Śląskiej ogłosił żałobę narodową, która potrwa od godziny 10 w czwartek (23 listopada) do soboty (25 listopada) włącznie. Polskie media zmieniły swoją ramówkę.

W związku z tragedią w kopalni "Halemba" media zmieniają swój program. Stacje radiowe i telewizyjne rezygnują z programów rozrywkowych, konkursów, przygotowują specjalne programy. Gazety zmieniają kolory swojego logo na czołówkach dominuje kolor czarny. Także polskie stacje, w tym muzyczne, zmieniają kolorystykę swojego logo na żałobne.

Portal24h.pl również przyłącza się do żałoby narodowej, jednak nie zapomina że codziennie giną ludzie. Tragedia rodzin osób które zginęły w kopalni NIE jest większa od tragedii rodziny, której bliska osoba poniosła śmierć np. w wypadku osobowym.

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: