Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Abonenci wszystkich sieci w jednej książce

Abonenci wszystkich sieci w jednej książce - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)
spolszczenia do gier Nadal w Polsce nie ma książki telefonicznej, która zawierałaby spis abonentów wszystkich sieci, zarówno operatorów stacjonarnych, jak i komórkowych. Nie podoba się to Komisji Europejskiej, która zamierza w związku z powyższym skierować do Trybunału Europejskiego skargę przeciwko Polsce. Firmą, która jest zobowiązana do sporządzenia i publikacji takiego spisu jest... Telekomunikacja Polska.
Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, Polska jest zobowiązana dyrektywą 2002/22/WE o usłudze powszechnej do zapewnienia konsumentom dostępu do jednego spisu, obejmującego abonentów różnych operatorów. Forma udostępniania danych jest bez znaczenia: może to być tradycyjna książka telefoniczna, infolinia, albo strona internetowa.

Obowiązek świadczenia ogólnokrajowego spisu abonentów w Polsce reguluje ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z art. 103 ww. ustawy ogólnokrajowy spis abonentów oraz ogólnokrajową informację o numerach telefonicznych świadczy przedsiębiorca wyznaczony do świadczenia usługi powszechnej, który obsługuje największą liczbę łączy abonenckich na terytorium Polski.

Nikt nie ma wątpliwości, że największym polskim operatorem telefonicznym jest Telekomunikacja Polska i to na jej barkach ciąży przygotowanie książki telefonicznej zawierającej spis abonentów wszystkich sieci. Obowiązek taki - świadczenia ogólnokrajowego biura numerów i ogólnokrajowego spisu abonentów - został nałożony na TP przez Prezesa UKE w dniu 14 lipca 2006 r.

W zakresie ogólnokrajowego spisu abonentów TP jest zobowiązana do świadczenia tej usługi w formie drukowanej (książkowej) i elektronicznej (na nośnikach elektronicznych, np. płytach CD), a także może ją świadczyć poprzez umożliwienie wyszukiwania numerów telefonicznych przy wykorzystaniu internetu - informuje UKE.

Teraz, kiedy nad Polską wisi groźba skargi Trybunału Europejskiego, Prezes UKE zamierza zmusić TP do przyspieszenia prac nad spisem, a także skontrolować, czy za opóźnienie nie są odpowiedzialni inni operatorzy. W tym celu Prezes UKE zapowiedział przeprowadzenie kontroli procesu przekazywania przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych danych abonentów do ogólnokrajowego biura numerów i ogólnokrajowego spisu abonentów. Ponadto urząd będzie musiał zająć się spornymi kwestiami, jak np. warunków udostępniania przedmiotowych danych. Aktualnie w Urzędzie jest prowadzonych 12 takich postępowań z wniosków TP - informuje UKE.

Źródło: di.com.pl

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: