Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Niezabezpieczony komputer atakowany co kwadrans

1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)
gryBrytyjczycy boją się cyberkradzieży bardziej, niż włamania do domu - wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii Get Safe Online. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele domowych maszyn pozostaje niezabezpieczonych, a z raportu BBC wynika, że taka maszyna może być atakowana nawet kilka razy w ciągu godziny.
Pułapka na cyberszkodniki

Reporterzy BBC postanowili sprawdzić, jak często przeciętny komputer jest atakowany przez różnego rodzaju zagrożenia z Sieci. Wykorzystali do tego celu tzw. honeypota, czyli komputer, który stanowił swojego rodzaju "wabik" dla wszelkich cyberszkodników i przestępców.

Na komputerze tym, za pomocą oprogramowania VMWare, zainstalowano wirtualny system - Windows XP bez żadnych zabezpieczeń, ze standardowym oprogramowaniem stosowanym w domu. Dodatkowo komputer wyposażono w narzędzia zapisujące, co działo się na wirtualnym systemie, który z zewnątrz "wyglądał" jak zwykły, domowy komputer podłączony do Sieci.

Co godzinę groźny atak

Okazało się, że honeypot był atakowany średnio co 15 minut. Również mniej więcej po takim czasie nastąpił pierwszy atak. Wiele ataków objawiało się wyskakującymi na pulpicie okienkami, które wyglądały jak ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Średnio co godzinę następował poważniejszy atak, który mógł sprawić, że komputer stanie się bezużyteczny lub przekształci się w zombie i posłuży do rozsyłania spamu lub przeprowadzania ataków DDoS.

Bardzo częste były ataki starych i znanych robaków, takich jak SQL.Slammer lub MS.Blaster. Najrzadsze były ataki cyberprzestępców próbujących przejąć kontrolę nad maszyną. Następowały "tylko" raz dziennie.

Choć się boją, to się nie chronią

Z badań przeprowadzonych przez organizatorów kampanii Get Safe Online wynika, że 21% Brytyjczyków obawia się przede wszystkim cyberprzestętw, podczas gdy ok. 16% ma obawy związane z włamaniami do mieszkania. 18% ankietowanych nie robi zakupów w Sieci, gdyż obawia się, że ich dane wpadną w niepowołane ręce.

Jednocześnie badania wskazują na to, że użytkownicy nie podejmują nawet najprostszych kroków, aby chronić swoje komputery przed zagrożeniami. Prawie co piąty ankietowany nie używa żadnego programu antywirusowego. Podobna ilość użytkowników deklaruje, że nie używa firewalli i otwiera załączniki w e-mailach z nieznanych źródeł.

Reporterzy BBC zwracają uwagę na fakt, że gdyby do naszego domu ktoś włamywał się co godzinę, to dość szybko przeprowadzilibyśmy się gdzie indziej lub podjęlibyśmy kroki mające na celu zabezpieczenie domu. Tymczasem na włamania do komputera użytkownicy zazwyczaj "pozwalają". Organizatorzy akcji Get Safe Online podkreślają, że często dowolny antywirus i firewall wystarczają, aby się zabezpieczyć.

Źródło: di.com.pl

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: