Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Rosjanin opatentował... emotikonę

Rosjanin opatentował... emotikonę - 3.2 out of 5 based on 20 votes
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)
spolszczenia do gier Oleg Teterin, rosyjski biznesmen i prezes firmy telekomunikacyjnej Superfone uzyskał w rosyjskim urzędzie patentowym patent na... emotikonę uśmiechu, czyli sekwencję znaków dwukropka, łącznika i zamykającego nawiasu :-)

W jakim celu Teterinowi zależało na uzyskaniu patentu? Jak zapewnia, nie będzie ścigał nadawców SMSów i e-maili czy też użytkowników komunikatorów. Będzie jednak zwracał uwagę, czy firmy nie wykorzystują jego zastrzeżonego znaku do celów komercyjnych. Aby móc posługiwać się emotikoną będzie trzeba zapłacić i nabyć od Teterina roczną licencję. Ile konkretnie będzie taka licencja kosztować - tej informacji niestety biznesmen nie chce jeszcze zdradzić, jak mówi, kwota będzie liczona w dziesiątkach tysięcy dolarów. Warto namienić, że w ramach patentu zastrzeżone są również znaki pochodne tworzone na podstawie oryginału, czyli takie jak na przykład :), ;).
Jak nietrudno się domyślić, większość internautów na wiadomość o opatentowaniu emotikony :-) reaguje dokładnie odwrotnie: :-(. Podstawy prawne decyzji urzędu patentowego w tej sprawie są bardzo szeroko podważane przez światowych komentatorów. Faktycznie trudno uwierzyć, że wykorzystywana od lat przez miliony ludzi na całym świecie sekwencja znaków została teraz własnością jednej osoby. Niektórzy zwracają uwagę, że to niebezpieczny precedens, inni mówią po prostu: absurd.

Czas pokaże, czy Teterin będzie w stanie zarobić cokolwiek na swoim kontrowersyjnym patencie. Bez względu jednak na to, czy faktycznie patent mu się należał, za pioniera emotikon nadal uważa się Scotta Fahlmana , amerykańskiego naukowca z Carnegie Mellon University, który w 1982 roku po raz pierwszy użył znaku :-) w wysłanej przez siebie wiadomości.

Na podstawie: BBC News, dobreprogramy.pl

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: