Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

Olimpijski sukces młodych informatyków z Polski

Olimpijski sukces młodych informatyków z Polski - 3.8 out of 5 based on 12 votes
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)

spolszczenia Polski zespół zajął pierwsze miejsce ex-equo z reprezentacją Chin w klasyfikacji drużynowej XX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Indywidualnie trzecie miejsce na świecie zdobył Marcin Kościelnicki z Chorzowa. Zespoły z Polski i Chin zdobyły po 3 złote i po jednym srebrnym medalu. Kolejne miejsca zajęły ex-equo reprezentacje Rosji i Stanów Zjednoczonych (po 2 złote i po 2 srebrne medale) oraz również ex-equo Tajwanu i Tajlandii (po 2 złote, po jednym srebrnym i jednym brązowym medalu). Medale zdobyli wszyscy reprezentanci Polski. Poza Marcinem Kościelnickim, absolwentem I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, złote medale zdobyli Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (14. miejsce) i Jarek Błasiok z VIII LO w Katowicach (18. miejsce). Srebrny medal zdobył Maciek Klimek z II LO w Gorzowie Wielkopolskim.

W światowych finałach tegorocznej Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej (International Olympiad in Informatics, IOI) startowało 292 zawodników z 74 krajów świata. Każdego z dwóch dni olimpiady zawodnicy musieli rozwiązywać po trzy problemy algorytmiczno-programistyczne. Zwykle do rozwiązania olimpijskiego zadania informatycznego konieczne jest stworzenie algorytmu rozwiązania postawionego problemu oraz jego późniejsza implementacja. Stworzony program jest oceniany m.in. pod względem wydajności i zgodności ze specyfikacją. Występują również zadania, w których ocenie podlega plik wyjściowy stworzonej aplikacji. Czas rozwiązania każdego zestawu zadań nie może przekraczać 5 godzin. Obecnie dopuszczalne są programy napisanie w językach C, C++ i Pascal. Planowane jest rozszerzenie tej listy m.in. o język Java.

Podczas zawodów odbywających się w Kairze przyznano łącznie 24 złote medale, 47 srebrnych i 70 brązowych. Reprezentacje narodowe na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną są wyłaniane w krajowych zawodach informatycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W Polsce rolę eliminacji odbywa Olimpiada Informatyczna finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Asseco Poland SA.

Reprezentanci Polski triumfują na IOI od dwóch lat. W 2006 roku temu mistrzem świata w programowaniu został Filip Wolski. Warto dodać, że jest on obecnie Sekretarzem Naukowym Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów i doradcą w MEN ds. komputerowej ewidencji szkół i uczniów. Zwycięzcą XIX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej został Tomasz Kulczyński. "Nie ma wątpliwości, młoda Polska informatyka jest na najwyższym światowym poziomie. Informatyka jest specjalnością młodych Polaków" - napisano w oświadczeniu organizatorów polskiej Olimpiady Informatycznej. Organizatorzy podkreślają również, że sukcesy polskich olimpijczyków-licealistów są nie mniejsze niż osiągnięcia studentów. "U podstaw tych wielkich sukcesów leży wczesne wykrywanie informatycznych talentów, stawianie przed nimi wyzwań w Olimpiadzie Informatycznej, Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów i innych konkursach programistycznych, zapewnienie właściwego rozwoju na obozach naukowych Olimpiady Informatycznej, Stowarzyszenia Talent i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci" - czytamy w oświadczeniu. Więcej informacji na temat polskiej Olimpiady Informatycznej można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu.

źródło: idg.pl  

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: