Zaloguj

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj moje dane

16 lat Internetu w Polsce

16 lat Internetu w Polsce - 3.6 out of 5 based on 35 votes
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosy)
spolszczenia do gierPoczątki Internetu sięgają niemal 38 lat wstecz. 29 września 1969 roku pojawił się pierwszy węzeł sieci ARPANET, pierwowzoru Internetu, potem powstawały kolejne, a w pracach nad rozbudową sieci uczestniczyły coraz większe rzesze naukowców.

Historia polskiego Internetu liczy sobie jednak znacznie mniej. Dokładnie 16 lat temu Polska dołączyła do światowej sieci. 17 sierpnia 1991 r. dr Rafał Pietrak (wówczas administrator sieci w instytucie Fizyki UW) nawiązał łączność w oparciu o protokół TCP/IP z Uniwersytetem w Kopenhadze.
Po łączu o prędkości 9600 bps wysłany został e-mail do Danii. Warto zauważyć, że tak naprawdę wówczas jeszcze nie był to dostęp do końca globalny, uzyskaliśmy połączenie jedynie z Europą, routing do USA został odblokowany dopiero w grudniu 1991 r.

Początkowo sieć dostępna była jedynie dla ośrodków akademickich, Internet pozaakademicki pojawił się w naszym kraju w 1993 roku kiedy to warszawska firma ATM zaoferowała komercyjny dostęp do globalnej sieci. Dziś niemal 40% dorosłych Polaków to Internauci.

Źródło: dobreprogramy.pl

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze nie na temat, obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Komentarze osób niezalogowanych są publikowane dopiero po przejrzeniu ich przez moderację.
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.Zabezpieczenie anty-spamowe - wykonaj podane zadanie: